„Szkoła pamięta” – pamięta również nasze Przedszkole

"Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało." /Janusz Korczak/

„Szkoła pamięta” – pamięta również nasze Przedszkole

8 grudnia 2021 Bez kategorii 0

 

W ramach akcji „Szkoła pamięta” dzieci z najstarszych dwóch grup 5,6 –l „Pszczółki” i „Zajączki” poznawały historię kolei naszego regionu poprzez wystawę organizowana w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej pt.: „Miasto Kolejarzy. Historia kolei w Suchej Beskidzkiej”. Przedszkolaki zdobyły szereg informacji o rozwoju taboru kolejowego między innymi, iż pojawienie się węzła kolejowego Sucha na trasie kolei transwersalnej było początkiem wielkich przemian w naszym regionie. Jak pisała 21 maja 1884 roku Teresa Nieszczyńska, suska nauczycielka: „Radość ogarnęła wszystkich na widok pierwszego pociągu łączącego Suchą z dalekim światem.” Był to pierwszy krok, który zapoczątkował zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Sucha Beskidzka to miasto, które wielu osobom kojarzy się dziś z koleją. To nasza historia, która zaczęła się w 1884 roku wraz z przyjazdem pierwszego pociągu. To nasza kultura związana z życiem społecznym toczącym się wokół stacji Sucha. To część życia wielu mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości, których członkowie rodzin, czy też oni sami byli kolejarzami. W końcu to wspomnienia podróży do szkoły, pracy, wyjazdów na wczasy. Wystawa prezentuje tą część historii miasta, która związana jest z koleją. Jej powstaniem, i to jakie skutki niosła za sobą.

Na wystawie przedszkolaki zobaczyły cenne zbiory kolekcjonerskie, rodzinne; mundury i czapki pracowników. Wystawa wzbogacona została o modele lokomotyw z różnych okresów historii. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści oraz oglądały zdjęcia, modele, itp.

Prócz tego, najstarsze grupy naszego przedszkola udały się na cmentarz, aby złożyć hołd tym, którzy odeszli. Dzieci odwiedziły zapomniane, nieodwiedzane już groby oraz zapaliły znicz dla żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność. To bardzo ważne, aby pamiętać o ludziach, dzięki którym nasza Polska wciąż istnieje, a także o tych, o których nie ma już kto pamiętać. 

W ramach akcji „Szkoła pamięta” dzieci z grupy 4-5 latki „Misie” również odwiedziły suski cmentarz, aby uczcić pamięć byłych wychowanków przedszkola. Zapaliły znicze na grobach zmarłej Katarzyny oraz Krzysztofa. Były bardzo wzruszone i z dużym zainteresowaniem wysłuchały wspomnień nauczycielki dotyczących życia przedszkolnego wcześnie zmarłych wychowanków. Uczciły minutą ciszy ich pamięć. Odwiedziły również zaniedbany, zapomniany grób, który pozbawiony był informacji kto w nim spoczywa. Po krótkiej rozmowie z nauczycielką na temat konieczności zatrzymania się przy takich mogiłach oraz zapalenia znicza, stwierdziły, że zawsze będą pamiętały o zapomnianych zmarłych. Nie zapomnieliśmy również o grobach żołnierzy, których pamięć uczciliśmy minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy pod pomnikiem.

Grupa „Biedronek” wykonała tematyczną pracę plastyczną – Światełko Pamięci. Podczas wykonywania pracy dzieci wykazały się zaangażowaniem, starały się o jak najlepszy efekt.

 

“Dla tych

Którzy odeszli

W nieznany świat,

Płomień na wietrze

Kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów

Pod cmentarnym murem

I niebo jesienne

U góry.”

– Danuta Gellnerowa

 

 

Justyna D.