Przedszkolaki wzięły udział w akcji „Szkoła pamięta”

"Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało." /Janusz Korczak/

Przedszkolaki wzięły udział w akcji „Szkoła pamięta”

21 grudnia 2020 Bez kategorii 0

 

Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej po raz kolejny wzięło udział w akcji : „Szkoła pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zachęcanie uczniów i nauczycieli do podejmowania różnych działań związanych z upamiętnianiem ważnych rocznic, postaci oraz obiektów związanych z historią swojej małej ojczyzny. W tym roku wykonanie zadań związanych z wytycznymi akcji było utrudnione z powodu epidemii, lecz poprzez zaangażowanie i współpracę z rodzicami udało się zrealizować zamierzone cele.

Obiektem naszych działań związanych z zainteresowaniem dzieci historią miasta stała się Kapliczka Konfederatów Barskich na górze Jasień. Na temat kapliczki oraz jej historii i znaczenia dla mieszkańców miasta przeprowadziliśmy zajęcia przybliżające dzieciom temat związany z tym obiektem. W trakcie zajęć dzieci z najstarszych grup zapoznały się z historią obiektu, oraz miały okazję zobaczyć go na licznych fotografiach.   Dzieci w grupach wykonały plakaty odzwierciedlające kapliczkę. W przedszkolu zorganizowana została gazetka ścienna poświęcona lokalnemu miejscu pamięci – Kapliczce Konfederatów Barskich. Następnie nawiązaliśmy kontakt z rodzicami dzieci poprzez ogłoszenie konkursu plastycznego „Kapliczka Konfederatów Barskich”. Celem konkursu było zainteresowanie rodzin dzieci tematem, oraz poprzez wspólne działania poszerzenie wiadomości dzieci na temat historii naszego miasta. Odzew rodziców przerósł nasze oczekiwania. Dostarczono do przedszkole dużą ilość prac, zarówno przestrzennych jak i płaskich wykonanych różnymi technikami. Z relacji dzieci wynika, iż całe rodziny były zainteresowane tematem i wspólnie z nimi wykonywały prace, który poprzedzone były wycieczkami na górę Jasień, na której znajduje się kapliczka, oraz licznymi rozmowami na temat historii obiektu. Działania te przeniosły się na poszerzenie wiadomości dzieci oraz wzbudziły potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W placówce odbył się konkurs, w którym wszystkie prace biorące w nim udział zostały nagrodzone.

Postacią, którą postanowiliśmy zaprezentować  dzieciom stała się dr Zofia Karaś – mieszkanka naszego miasta, lekarz i społecznik. Aby przybliżyć dzieciom postać Dr Zofii Karaś, nauczycielki na podstawie pamiętników lekarki zredagowały tekst opowiadania „Opowieść o dr Zofii”. Tekst ten w prosty, adekwatny  dla wieku dzieci  przekaz zobrazował przedszkolakom jej życie i działalność. Przedszkolacy z dużym zaciekawieniem słuchały opowieści, zadawały wiele pytań dotyczących przedstawianej im postaci. Pytały: gdzie w mieście znajduje się ulica bohaterki, jej grób, tablica pamiątkowa. Ze względu na reżim sanitarny niemożliwe było zorganizowanie wycieczek celem poznania miejsc upamiętniających dr Zofię, jednak i tu nawiązaliśmy kontakt z rodzicami, aby w trakcie spacerów z dziećmi zwracali uwagę na w/w miejsca i pokazywali je dzieciom. W trakcie zajęć w przedszkolu, dzieci jednej  z grup, uruchamiając swoją wyobraźnie wykonywały prace plastyczne na temat: „Jak wyobrażam sobie dr Zofię”. Z wykonanych prac utworzono wystawę.

Akcja realizowana w naszej placówce, przyniosła oczekiwane efekty, a cele jakie zostały jej postawione zostały zrealizowane. 

               B. Pająk