„Suskie przedszkolaki obchodzą 100 – lecie odzyskania niepodległości Polski”

"Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało." /Janusz Korczak/

„Suskie przedszkolaki obchodzą 100 – lecie odzyskania niepodległości Polski”

21 stycznia 2019 Bez kategorii 0

„Patriotyzm oznacza umiłowanie… historii, tradycji,

                                            języka czy samego krajobrazu ojczystego”

                                                                                                   Jan Paweł II

 

Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej bardzo aktywnie włączyło się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym celu został szczegółowo opracowany kalendarz wydarzeń organizowanych w naszym przedszkolu z tej okazji. Już od miesiąca marca 2018 roku czynnie włączyliśmy się w obchody tego święta poprzez następujące działania:

  • Warsztaty przy wykorzystaniu metody Klauza „Historia Orła Białego, czyli inspiracje w biało – czerwonych barwach”, w czasie których nauczyciele poznali wiele ciekawych pomysłów i inspiracji, aby następnie w łatwy i prosty sposób przekazać treści patriotyczne swoim wychowankom.

 

  • Konkurs ogólnoprzedszkolny „Czym jest patriotyzm”, w którym dzieci przedstawiły swoje rozumienie patriotyzmu za pomocą różnych technik plastycznych. Prace były bardzo kolorowe i pomysłowe. Dzieci w różnoraki sposób przedstawiły w nich swoje rozumienie patriotyzmu.

 

  • Zajęcia edukacyjne zorganizowane przy współpracy Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej na temat „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. W ich trakcie dzieci starały się odpowiedzieć na pytanie „kto to jest patriota”, pogłębiły wiedzę na temat swojego kraju i miasta, w którym mieszkają oraz symboli narodowych, a także wyglądu herbu Suchej Beskidzkiej. Na zakończenie zajęć przedszkolaki kolorowały godło Polski dobierając odpowiednie kolory.

 

  • Zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli firmy LUPUS. W czasie zajęć dzieci utrwaliły znajomość symboli narodowych, poznały zasoby naturalne Polski, zaznajomiły się z postaciami znanych Polaków oraz słuchały wielu ciekawostek na temat swojej ojczyzny. W tym dniu ogromną atrakcją było zakładanie mundurów lotników Dywizjonu 303, a następnie pozowanie w nich do zdjęć.

 

  • Odwiedzanie grobów żołnierzy walczących o wolność naszego kraju. Przedszkolaki zapaliły na grobach znicze i chwilą ciszy uczciły pamięć bohaterów, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

 

  • Warsztaty „Polska – moja ojczyzna”, które były zorganizowane przy współpracy z Muzeum Suskim. Przedszkolaki z zaangażowaniem wykonały „Godło Polski” przy wykorzystaniu techniki plastycznej origami. Celem zajęć było nie tylko wykonanie godła, ale także wpajanie szacunku do symboli narodowych oraz rozwijanie przynależności narodowej – „Jestem Polakiem, mieszkam w Polsce”.

 

  • Zajęcia edukacyjne prowadzone przez członków organizacji „Patriotyczne Beskidy”, w czasie których dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat kto to jest patriota, jakie są symbole narodowe, jakie znaczenie mają kolory naszych barw ojczystych, jakie treści zawiera hymn narodowy, poznały legendę powstania państwa polskiego. Przedszkolaki poznały członków Związku Harcerstwa Polskiego oraz dowiedziały się czym się zajmują. Gościem przedszkolaków była również pani Krystyna Listwan, która opowiedziała dzieciom o swoim trudnym dzieciństwie spędzonym na Syberii. Na zakończenie spotkania wszyscy ruszyli z flagami biało – czerwonymi na przemarsz ulicami miasta.

 

  • Akademia całej przedszkolnej społeczności, w czasie której najstarsze przedszkolaki zatańczyły taniec narodowy „Trojak”, a następnie odbył się przegląd wierszy patriotycznych recytowanych przez przedstawicieli poszczególnych grup. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy uczestnicy akademii podkreślili jej charakter poprzez biało – czerwony strój, chorągiewki, kotyliony.

 

  • Opracowanie „Kodeksu Postaw Patriotycznych”, jego omówienie z dziećmi, a następnie nauka:

Jestem Polakiem, po polsku mówię,

stolicę Polski – Warszawę lubię.

Znam i szanuję Polski symbole;

flaga – biel w górze, czerwień na dole.

A biały orzeł na czerwonym tle

jest godłem Polski – każdy to wie.

Gdy rozbrzmiewają dźwięki Mazurka Dąbrowskiego,

stoję na baczność słuchając hymnu narodowego.

Moja miejscowość Sucha Beskidzka

jest memu sercu szczególnie bliska.

Tu jest mój tata i moja mama,

tu mieszka rodzina cała,

moje przedszkole i przyjaciele,

a o tym mieście wiem bardzo wiele.

Więc, gdy urosnę i będę duży

zawsze ojczyźnie mej będę służył.

 

  • Uświetnienie przez przedszkolaków imprezy obchodów 100 – lecia niepodległości Polski w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej poprzez zaprezentowanie tańca narodowego „Trojak” oraz recytację wierszy patriotycznych” „Moje miasto”, „Symbole narodowe”, „Moja mała ojczyzna”, „Moje polskie abc”.

 

  • Wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w dniu 09.11.2018 roku o godzinie 11.11. Nasze przedszkole w tym dniu przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Cała społeczność przedszkolna zebrała się przed budynkiem przedszkola z biało – czerwonymi chorągiewkami i punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to rocznica wyjątkowa, a równocześnie niepowtarzalna okazja, aby wśród przedszkolaków poprzez różnorakie działania, które przedszkole podjęło kształtować tożsamość narodową oraz poczucie dumy z bycia Polakiem. Wprowadzając wychowanków w świat wartości uczymy ich szacunku do własnej kultury, historii, przywiązanie do symboli narodowych oraz tradycji.